Overview
Specification
LK800D3LA28

LK800D3LA28 Basic Information
| Panel Model | LK800D3LA28 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,80 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK800D3LA28 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LK800D3LA28 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 27 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.3075×0.9225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.9225×0.9225 mm (H×V) |
| Weight | 34.0±1.0 Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 1771.2×996.3 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1782.2×1007.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1820.2×1045.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 26.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
LK800D3LA28 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 74% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LK800D3LA28 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz (60Hz Input) |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK800D3LA28 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 10.5/11.6A (Typ./Max.) |
LK800D3LA28 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.1/3.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
