Overview
Specification
LK816D3LA29

LK816D3LA29 Basic Information
| Panel Model | LK816D3LA29 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,82 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK816D3LA29 Price | Request Price & Lead Time |
LK816D3LA29 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 27 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.3135×0.9405 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.9405×0.9405 mm (H×V) |
| Active Area | 1805.76×1015.74 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1879×1094 mm (H×V) |
| Outline Depth | 81.9 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
LK816D3LA29 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LK816D3LA29 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LK816D3LA29 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
