Overview
Specification
LM011LB1H03

LM011LB1H03 Basic Information
| Panel Model | LM011LB1H03 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,1.2 inch, 112×64 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM011LB1H03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -15 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LM011LB1H03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 112×64 |
|---|---|
| Pixel Density | 111 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.22×0.25 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.22×0.25 mm (H×V) |
| Weight | 4.1g |
| Active Area | 24.625×15.985 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34.6×44.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1 mm |
| Touch Panel | Without |
LM011LB1H03 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 130/250 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | Y |
LM011LB1H03 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in LH155KH |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/64 , Bias: 1/7 |
LM011LB1H03 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 2.85V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
