Overview
Specification
LM016LC1S07

LM016LC1S07 Basic Information
| Panel Model | LM016LC1S07 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,1.9 inch, 96×128 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM016LC1S07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 75 °C |
LM016LC1S07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 96(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 9.5g |
| Active Area | 29.2×37.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 35.8×49 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.15 (Typ.) mm |
LM016LC1S07 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 8 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 260/180 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/35 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| Reflectance Ratio | 6.0/7.5% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LM016LC1S07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LM016LC1S07 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.9/8.4V (Typ.)(VDD/VO) |
