Overview
Specification
LM019LC1S17

LM019LC1S17 Basic Information
| Panel Model | LM019LC1S17 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,1.9 inch, 128×160 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM019LC1S17 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 75 °C |
LM019LC1S17 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.012×0.025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.025×0.025 mm (H×V) |
| Weight | 14g (Typ.) |
| Active Area | 30.708×38.375 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.4×53.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.55 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LM019LC1S17 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 20 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 11.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Color () |
| Color Gamut | 9% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 90/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/45 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Reflectance Ratio | 4.0/5.2% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LM019LC1S17 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LM019LC1S17 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.6V (Typ.) |
