Overview
Specification
LM038QB1R10

LM038QB1R10 Basic Information
| Panel Model | LM038QB1R10 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM038QB1R10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM038QB1R10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 35g (Typ.) |
| Active Area | 76.8×57.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 80.8×61.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 96.6×72.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM038QB1R10 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 500 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | Y |
LM038QB1R10 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 3.5mW (Typ.) |
|---|
LM038QB1R10 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
