Overview
Specification
LM038QBTS10

LM038QBTS10 Basic Information
| Panel Model | LM038QBTS10 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM038QBTS10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM038QBTS10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 45g (Typ.) |
| Active Area | 76.79×57.59 mm (H×V) |
| Bezel Area | 80.8×61.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 96.6×72.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LM038QBTS10 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 5 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 250/250 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/20/25/20 (Typ.)(CR>2) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | Y |
LM038QBTS10 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM038QBTS10 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 100/110V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 10.0mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 400/1000Hz (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LM038QBTS10 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-24S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:24 pins |
