Overview
Specification
LM038QC1S101

LM038QC1S101 Basic Information
| Panel Model | LM038QC1S101 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM038QC1S101 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LM038QC1S101 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.220 mm (H×V) |
| Weight | 55g (Typ.) |
| Active Area | 76.78×57.58 mm (H×V) |
| Bezel Area | 79.6×61.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 96.6×72.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM038QC1S101 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 17 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 230/120 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 20/20/30/30 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Reflectance Ratio | 13% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LM038QC1S101 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 100K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 270V (Typ.) |
| Lamp Current | 2mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/100KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 800V (Max.)(Ta=0℃) |
| Lamps Power Consumption | 0.54W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM038QC1S101 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.18/0.25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12S-24S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:24 pins |
