Overview
Specification
LM057QB1T04

LM057QB1T04 Basic Information
| Panel Model | LM057QB1T04 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM057QB1T04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | TSTN |
LM057QB1T04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 200g (Typ.) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 121.3×92.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 154.6×114.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.3±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.2) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM057QB1T04 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 190/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/25/10/20 (Typ.)(CR≥4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM057QB1T04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 1.728W (Typ.) |
LM057QB1T04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 395V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0±1.0mA |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 560/683V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 1.58W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM057QB1T04 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.9/1.35mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 130.5/223.5mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
