Overview
Specification
LM057QB1T07

LM057QB1T07 Basic Information
| Panel Model | LM057QB1T07 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LM057QB1T07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | Dark blue |
LM057QB1T07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 160g |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Bezel Area | 121.0×91.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (3-Φ3.0, 1-Φ2.8) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM057QB1T07 Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 190/210 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/25/40 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM057QB1T07 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 80Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM057QB1T07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.4/3.9V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120/180mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Wire |
| Lamp Driver Board | No |
LM057QB1T07 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 82/123mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
