Overview
Specification
LM057QBTT05

LM057QBTT05 Basic Information
| Panel Model | LM057QBTT05 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LM057QBTT05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | TSTN |
LM057QBTT05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 270g (Typ.) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 121.3×92.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 154.6×114.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.9 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM057QBTT05 Optical Features
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 340 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM057QBTT05 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 1.727W (Typ.) |
|---|
LM057QBTT05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM057QBTT05 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Interface Type | Connector |
