Overview
Specification
LM057QC1T02

LM057QC1T02 Basic Information
| Panel Model | LM057QC1T02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM057QC1T02 Price | Request Price & Lead Time |
LM057QC1T02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.18×86.38 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM057QC1T02 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Color () |
| Sunlight Readable | N |
LM057QC1T02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM057QC1T02 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|
