Overview
Specification
LM100SS1T523

LM100SS1T523 Basic Information
| Panel Model | LM100SS1T523 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,10.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM100SS1T523 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM100SS1T523 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.085×0.255 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Weight | 340g (Typ.) |
| Active Area | 203.98×152.98 mm (H×V) |
| Bezel Area | 208.0×157.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 236.8×172.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.5±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM100SS1T523 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 50 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 220/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/25/15 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LM100SS1T523 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM100SS1T523 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 555V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.3/5.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/100Khz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1050V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.40W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM100SS1T523 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 205/295mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 680/975mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | OMRON - XF2H-3015-1, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
