Overview
Specification
LM10V335

LM10V335 Basic Information
| Panel Model | LM10V335 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM10V335 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM10V335 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 450g (Typ.) |
| Active Area | 211.18×158.38 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.2×162.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 264×193.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM10V335 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 220/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/25/15 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.275; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LM10V335 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM10V335 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 510V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.5mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 760/1300V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.8W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM10V335 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 210/320mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.05/1.60W (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
