Overview
Specification
LM10V33

LM10V33 Basic Information
| Panel Model | LM10V33 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM10V33 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM10V33 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 450g (Typ.) |
| Active Area | 211.18×158.38 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×162.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 246×193.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM10V33 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 300 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM10V33 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 4.0W |
|---|
LM10V33 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamps Power Consumption | 3.00W |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM10V33 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Panel Power Consumption | 1.05W |
| Interface Type | Connector |
