Overview
Specification
LM12S40

LM12S40 Basic Information
| Panel Model | LM12S40 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM12S40 Price | Request Price & Lead Time |
LM12S40 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 450g (Typ.) |
| Active Area | 245.98×184.48 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.6×189.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 275×202.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM12S40 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 300 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM12S40 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 3.43W |
|---|
LM12S40 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
