Overview
Specification
LM12S472

LM12S472 Basic Information
| Panel Model | LM12S472 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM12S472 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM12S472 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Active Area | 245.98×184.48 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM12S472 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Sunlight Readable | N |
LM12S472 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM12S472 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Interface Type | Connector |
