Overview
Specification
LM12S49

LM12S49 Basic Information
| Panel Model | LM12S49 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM12S49 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM12S49 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 550g |
| Active Area | 245.98×184.48 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.6×189.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 275×202.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM12S49 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 185 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 220/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/15/25 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LM12S49 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 7.03W (Typ.) |
LM12S49 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 590V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.5/6.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1130/1280V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 6.5W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM12S49 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS/TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 160/170mA (Typ.)(3.3V/5.0V)(IDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-41P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:41 pins |
