Overview
Specification
LM130SS1T579

LM130SS1T579 Basic Information
| Panel Model | LM130SS1T579 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,13.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM130SS1T579 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM130SS1T579 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Active Area | 263.98×197.98 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM130SS1T579 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 50 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 150 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM130SS1T579 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
