Overview
Specification
LM150X05-B3

LM150X05-B3 Basic Information
| Panel Model | LM150X05-B3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM150X05-B3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM150X05 (B3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM150X05-B3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.33Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 304.128×228.096 mm (H×V) |
| Bezel Area | 308.2×232.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 331.3×257.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.2±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM150X05-B3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.40 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM150X05-B3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 9.0W (Typ.) |
LM150X05-B3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 460/480/590V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/8.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1100V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 7.7/8.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM150X05-B3 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.26/0.55A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.3/3.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FX8-60S-SV, Pitch:0.6 mm, Pin:60 pins |
