Overview
Specification
LM151X3-B3PL

LM151X3-B3PL Basic Information
| Panel Model | LM151X3-B3PL |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM151X3-B3PL Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM151X3 (B3PL) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM151X3-B3PL Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 1.50Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 307.2×230.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 311.2×234.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 352×263.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM151X3-B3PL Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 10/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/55/60 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM151X3-B3PL Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 11.8W (Typ.) |
LM151X3-B3PL Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 585/605/720V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/8.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/50/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1020/1430V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 9.7/10.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM151X3-B3PL Signal Interface
| Signal Category | TMDS |
|---|---|
| Signal Class | Single Link TMDS |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for Panel | 230/250mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Panel Power Consumption | 2.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
