Overview
Specification
LM170E03-TLG5

LM170E03-TLG5 Basic Information
| Panel Model | LM170E03-TLG5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM170E03-TLG5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM170E03 (TL)(G5) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM170E03-TLG5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM170E03-TLG5 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Sunlight Readable | N |
LM170E03-TLG5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LM170E03-TLG5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LM170E03-TLG5 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
