Overview
Specification
LM181E04-B3

LM181E04-B3 Basic Information
| Panel Model | LM181E04-B3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.1 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM181E04-B3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM181E04 (B3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM181E04-B3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0935×0.2805 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2805×0.2805 mm (H×V) |
| Weight | 2.50/2.63Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 13%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 359.04×287.232 mm (H×V) |
| Bezel Area | 363.5×292.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 412.5×333 mm (H×V) |
| Outline Depth | 21.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ5, 2-r2.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM181E04-B3 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Response Time | 17/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM181E04-B3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 26.64W (Typ.) |
LM181E04-B3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 650/680/780V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 4.0/8.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1300V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 21.44/23.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM181E04-B3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.43/0.80A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.2/9.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - KN07K-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
