Overview
Specification
LM181E06-B4

LM181E06-B4 Basic Information
| Panel Model | LM181E06-B4 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.1 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM181E06-B4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM181E06 (B4) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM181E06-B4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0935×0.2805 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2805×0.2805 mm (H×V) |
| Weight | 3.10Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 359.04×287.232 mm (H×V) |
| Bezel Area | 366.0×294.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 389×317.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 27.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM181E06-B4 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.45 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM181E06-B4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 29.52W (Typ.) |
LM181E06-B4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 550/600/725V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/55/65KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1300V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 25.2/27.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM181E06-B4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.36/0.45A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.32/5.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 55177-3091, Pitch:1.25 mm, Pin:30 pins |
