Overview
Specification
LM181E1B

LM181E1B Basic Information
| Panel Model | LM181E1B |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.1 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM181E1B Price | Request Price & Lead Time |
LM181E1B Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0935×0.2805 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2805×0.2805 mm (H×V) |
| Active Area | 359.04×287.232 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM181E1B Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LM181E1B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LM181E1B Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LM181E1B Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
