Overview
Specification
LM185WH1-TLFC

LM185WH1-TLFC Basic Information
| Panel Model | LM185WH1-TLFC |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM185WH1-TLFC Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM185WH1 (TL)(FC) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | P6E,GZ,C/F LGD,Pol LGC,T-con TLI,S-IC Novatek,GIP,B/L Newoptics,Lamp Heesung,B/L sheet Diffuser+Prism+Diffuser |
LM185WH1-TLFC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Active Area | 409.8×230.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM185WH1-TLFC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM185WH1-TLFC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LM185WH1-TLFC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LM185WH1-TLFC Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
