Overview
Specification
LM185WH2-TLA4

LM185WH2-TLA4 Basic Information
| Panel Model | LM185WH2-TLA4 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM185WH2-TLA4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM185WH2 (TL)(A4) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM185WH2-TLA4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Active Area | 409.8×230.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM185WH2-TLA4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/75/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LM185WH2-TLA4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM185WH2-TLA4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LM185WH2-TLA4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
