Overview
Specification
LM190E09-TLB2

LM190E09-TLB2 Basic Information
| Panel Model | LM190E09-TLB2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM190E09-TLB2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM190E09 (TL)(B2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Non-ZBD |
LM190E09-TLB2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.098×0.294 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.294×0.294 mm (H×V) |
| Weight | 1.25/1.35Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 376.32×301.056 mm (H×V) |
| Bezel Area | 380.3×305.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 396×324 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5/10.4 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (2-M3) on left bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM190E09-TLB2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.3/3.7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/75/85 (Typ.)(CR>10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM190E09-TLB2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 17.19W (Typ.) |
LM190E09-TLB2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4 strings |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 48/51.2/56V (Min/Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60.0/65.0mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 11.52/12.29/13.44W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM190E09-TLB2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.98/1.13A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.90/5.65W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30O-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
