Overview
Specification
LM195WF1-SPA1

LM195WF1-SPA1 Basic Information
| Panel Model | LM195WF1-SPA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM195WF1-SPA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM195WF1 (SP)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM195WF1-SPA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0753×0.21874 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2259×0.21874 mm (H×V) |
| Weight | 830g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 433.73×236.24 mm (H×V) |
| Bezel Area | 437.0×239.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 452×263 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.3/6.8 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM195WF1-SPA1 Optical Features
| Display Mode | AH-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 14 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM195WF1-SPA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 12.97W (Typ.) |
LM195WF1-SPA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Right side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 15S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 47±3V |
| Lamp Current | 65/70mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 9.2W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
LM195WF1-SPA1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 754/855mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 3.77/4.26W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30O-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
