Overview
Specification
LM200WD1-TLB1

LM200WD1-TLB1 Basic Information
| Panel Model | LM200WD1-TLB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.0 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM200WD1-TLB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM200WD1 (TL)(B1) |
LM200WD1-TLB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.09225×0.27675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.27675×0.27675 mm (H×V) |
| Active Area | 442.8×249.075 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 462.8×272 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM200WD1-TLB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M () |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM200WD1-TLB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
