Overview
Specification
LM200WD3-TJBA

LM200WD3-TJBA Basic Information
| Panel Model | LM200WD3-TJBA |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.0 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM200WD3-TJBA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM200WD3-TJBA Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.09225×0.27675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.27675×0.27675 mm (H×V) |
| Weight | 450/470g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 442.8×249.075 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 456.3×259.075 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.69 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM200WD3-TJBA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 1.1/3.9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LM200WD3-TJBA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM200WD3-TJBA Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
LM200WD3-TJBA Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.95/1.24A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.75/6.18W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
