Overview
Specification
LM201WE3-TLJ2

LM201WE3-TLJ2 Basic Information
| Panel Model | LM201WE3-TLJ2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM201WE3-TLJ2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM201WE3 (TL)(J2) |
LM201WE3-TLJ2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.086×0.258 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.258×0.258 mm (H×V) |
| Active Area | 433.44×270.9 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM201WE3-TLJ2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LM201WE3-TLJ2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LM201WE3-TLJ2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LM201WE3-TLJ2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
