Overview
Specification
LM300W01-STA2

LM300W01-STA2 Basic Information
| Panel Model | LM300W01-STA2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,30.0 inch, 2560×1600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM300W01-STA2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM300W01 (ST)(A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM300W01-STA2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 2560(RGB)×1600 (WQXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 101 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0835×0.2505 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2505×0.2505 mm (H×V) |
| Weight | 5.10/5.40Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 13%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 641.28×400.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 646.0×405.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 677.3×436.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 42.3 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes; Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM300W01-STA2 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6/6 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM300W01-STA2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 113.3W (Typ.) |
LM300W01-STA2 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 16 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 100W (Typ.) |
LM300W01-STA2 Signal Interface
| Signal Category | TMDS |
|---|---|
| Signal Class | Dual Link TMDS |
| Input Voltage for Panel | 18.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 740±110mA |
| Panel Power Consumption | 13.3/18.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
