Overview
Specification
LM32008F

LM32008F Basic Information
| Panel Model | LM32008F |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,4.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM32008F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM32008F Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 105g |
| Active Area | 95.98×71.98 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 134×96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-R1.6) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM32008F Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 200/300 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | Y |
LM32008F Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM32008F Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LM32008F Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 8/12mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 150/220mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 52103-1217, Pitch:1.0 mm, Pin:12 pins |
