Overview
Specification
LM32018TR

LM32018TR Basic Information
| Panel Model | LM32018TR |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,4.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM32018TR Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM32018TR Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Active Area | 95.98×71.98 mm (H×V) |
| Bezel Area | 100.0×75.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 145×93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM32018TR Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 220/215 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/25/15/25 (Typ.)(CR≥4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM32018TR Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM32018TR Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM32018TR Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Interface Type | Connector |
