Overview
Specification
LM320192

LM320192 Basic Information
| Panel Model | LM320192 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LM320192 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM320192 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.36×0.36 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.36×0.36 mm (H×V) |
| Weight | 205g (Typ.) |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.2 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded |
LM320192 Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 220/215 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/25/40 (Typ.)(CR≥4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM320192 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM320192 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 280/290/310V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 4.0±1mA |
| Lamps Power Consumption | 1.3W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM320192 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/1.8mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 82/123mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
