Overview
Specification
LM32P073

LM32P073 Basic Information
| Panel Model | LM32P073 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM32P073 Price | Request Price & Lead Time |
LM32P073 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM32P073 Optical Features
| Display Mode | STN |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LM32P073 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM32P073 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
