Overview
Specification
LM480261

LM480261 Basic Information
| Panel Model | LM480261 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | STN-LCD ,6.2 inch, 480×160 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LM480261 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM480261 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 81 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.310×0.310 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.310×0.310 mm (H×V) |
| Weight | 150g (Typ.) |
| Active Area | 148.77×49.57 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 189.5×87.75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM480261 Optical Features
| Display Mode | STN, Yellow/Green (Positive), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 10 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 350 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM480261 Electronics Feature
| Driving Method | Duty: 1/160 |
|---|
LM480261 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamps Power Consumption | 2.28W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM480261 Signal Interface
| Panel Power Consumption | 228mW (Typ.) |
|---|
