Overview
Specification
LM5Q32R

LM5Q32R Basic Information
| Panel Model | LM5Q32R |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,5.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM5Q32R Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
LM5Q32R Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 80 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.105×0.315 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.315×0.315 mm (H×V) |
| Weight | 150g (Typ.) |
| Active Area | 100.775×75.575 mm (H×V) |
| Bezel Area | 103.4×78.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 134×113 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM5Q32R Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 150/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/15/25 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.300 |
| Sunlight Readable | N |
LM5Q32R Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM5Q32R Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 720V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0±1mA |
| Lamp Operating Frequency | 30/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1280/1600V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.9W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM5Q32R Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 3/5mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 310/400mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR20R-1ST, Pitch:0.8 mm, Pin:20 pins |
