Overview
Specification
LM64185P

LM64185P Basic Information
| Panel Model | LM64185P |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64185P Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM64185P Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 400g |
| Active Area | 191.97×143.97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 196.0×148.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 243×180.85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.1 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64185P Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 300 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM64185P Electronics Feature
| Total Power Consumption | 2.75W (Typ.) |
|---|
LM64185P Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 500V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.0±1.0mA |
| Lamp Operating Frequency | 35KHz (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.75W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64185P Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 80/160mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
