Overview
Specification
LM64C12P

LM64C12P Basic Information
| Panel Model | LM64C12P |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM64C12P Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64C12P Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.10×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 590g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 191.975×143.975 mm (H×V) |
| Bezel Area | 196.92×147.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 265×182.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64C12P Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 210/90 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/25/15 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.277; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LM64C12P Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 430±43V |
| Lamp Current | 6.0mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 25/45KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1300V (Min.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64C12P Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 160/240mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 800/1320mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
