Overview
Specification
LM64C142

LM64C142 Basic Information
| Panel Model | LM64C142 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM64C142 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64C142 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.10×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 540g (Typ.) |
| Active Area | 191.975×143.975 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 266.4×182.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64C142 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 210/90 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/15/25 (Typ.)(CR>5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.277; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LM64C142 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM64C142 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 450±25V |
| Lamp Current | 6.0mA (Typ.) |
| Lamp Startup Voltage | 1200V (Min.) |
| Lamps Power Consumption | 2.5W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64C142 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 21.9mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 529.2/960.7mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF13A-15P-1.25H(21), Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
