Overview
Specification
LM64K104

LM64K104 Basic Information
| Panel Model | LM64K104 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,7.2 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64K104 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LM64K104 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Weight | 260g (Typ.) |
| Active Area | 147.18×110.38 mm (H×V) |
| Bezel Area | 153.0×115.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 200.5×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64K104 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 50 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 13:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 200/300 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/35/30/25 (Typ.)(CR>2) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | Y |
LM64K104 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM64K104 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 305V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0/5.5mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/45KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1500V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64K104 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 21/29mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 450/600mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
