Overview
Specification
LM64K10

LM64K10 Basic Information
| Panel Model | LM64K10 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,7.2 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64K10 Price | Request Price & Lead Time |
LM64K10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Active Area | 147.18×110.38 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64K10 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transflective |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | Y |
LM64K10 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LM64K10 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
