Overview
Specification
LM64K112

LM64K112 Basic Information
| Panel Model | LM64K112 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,6.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64K112 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LM64K112 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.190×0.190 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.190×0.190 mm (H×V) |
| Weight | 145g (Typ.) |
| Active Area | 121.58×91.18 mm (H×V) |
| Bezel Area | 130.6×100.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167.7×122.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ2.4, 2-R1.2) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64K112 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 13:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 200/300 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/25/30/25 (Typ.)(CR>2) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | Y |
LM64K112 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM64K112 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp RFU Model | LF0M2995 |
| Lamp Voltage | 270V (Typ.) |
| Lamp Current | 4/5mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/45KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1500V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 1.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64K112 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 4/6mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.30/0.50W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | DDK - FF6-16A-R15, Pitch:0.5 mm, Pin:16 pins |
