Overview
Specification
LM64K83

LM64K83 Basic Information
| Panel Model | LM64K83 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64K83 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64K83 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 340g (Typ.) |
| Active Area | 191.97×143.97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 201.4×153.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 253×174 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64K83 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 45 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 100/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/25/30/25 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | Y |
LM64K83 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM64K83 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 390V (Typ.) |
| Lamp Current | 5/7mA (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.) |
| Lamps Power Consumption | 2W |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64K83 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 22mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 430/650mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
