Overview
Specification
LM64P101R

LM64P101R Basic Information
| Panel Model | LM64P101R |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,7.2 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64P101R Price | Request Price & Lead Time |
LM64P101R Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Active Area | 147.18×110.38 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM64P101R Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LM64P101R Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM64P101R Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
