Overview
Specification
LM64P121

LM64P121 Basic Information
| Panel Model | LM64P121 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,8.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64P121 Price | Request Price & Lead Time |
LM64P121 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Active Area | 163.18×122.38 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64P121 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LM64P121 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM64P121 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Interface Type | Connector |
