Overview
Specification
LM64P122

LM64P122 Basic Information
| Panel Model | LM64P122 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,8.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64P122 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64P122 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Weight | 250g (Typ.) |
| Active Area | 163.18×122.38 mm (H×V) |
| Bezel Area | 173.0×132.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 216×152.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.9 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64P122 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 80/70 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 20/25/20/10 (Typ.)(CR>4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM64P122 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM64P122 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 320V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0/5.5mA (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1500V (Min./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.6W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64P122 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 18/27mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 390/610mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
