Overview
Specification
LM64P70

LM64P70 Basic Information
| Panel Model | LM64P70 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,8.5 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64P70 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64P70 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 94 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.270×0.270 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.270×0.270 mm (H×V) |
| Weight | 420g |
| Active Area | 172.77×129.57 mm (H×V) |
| Bezel Area | 180.0×133.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 257×158.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.4) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64P70 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 35 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 13 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 250/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/25/10/20 (Typ.)(CR≥4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM64P70 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LM64P70 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp RFU Model | FLE48147(AE)B |
| Lamp Voltage | 280V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 25/45KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1100/1500V (Min./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64P70 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 20mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 350/600mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 52103-1417, Pitch:1.0 mm, Pin:14 pins |
